2024-ben a szoftverfejlesztés irányvonala éppen túl van egy nagyobb paradigmaváltáson, de még helyre sem kerültek a fogaskerekek az új generációs gépezetekben, máris egy még nagyobb változásra készülhetünk.
A 2010-es évek közepén beérett sok olyan projekt, amely a szoftverfejlesztés gyökeres megreformálását tűzte ki célul. Az egyre nagyobb és bonyolultabb, nehezen karbantartható monolit alkalmazások helyét kezdték átvenni a mikroszolgáltatás alapú rendszerek, amelyek kifejlesztéséhez és működtetéséhez sok komponensnek kellett kifejlődnie, hogy együtt alkossanak egy hatékony ökoszisztémát. Ma ott tartunk, hogy kialakult az új paradigma, amely szerint a modern szoftverek készülnek.
A teljesség igénye nélkül:
- Docker, a konténerizáció úttörője
- Kubernetes, az első széles körben elterjedt konténerszervező rendszer
- React, Vue és Angular, a modern webes alkalmazások kliens oldali keretrendszerei
- Jenkins, amely automatizálta a telepítési-tesztelési folyamatokat
- maga a CI/CD folyamat, amely rengeteg időt és energiát spórol meg a fejlesztőknek
A fejlesztési technológiák változása mellett iparági szabványok is kialakultak:
- BPMN2 az üzleti és technikai folyamatok modellezésére
- REST API az egyes szoftverkomponensek közötti adatcserére
A piacot figyelemmel kísérő szoftverfejlesztők ezeket a technológiákat már beépítették saját működésükbe, amikor 2023-ban berobbant a mesterséges intelligencia felhasználási lehetősége.
Ma, a technológiai váltások mellett éppen az adja a legtöbb feladatot, hogy miként és hová építhető be a MI az üzleti szoftverekbe, mert a lehetőségek jóformán korlátlanok.
A Késmárki Szoftverfejlesztő Kft fejlesztői az Indecs jelenlegi és következő, még készülő generációjánál sok tapasztalatot szereztek már a fenti technológiákkal kapcsolatban, de folyamatosan figyelik az iparágat és a piacot, még hatékonyabb megoldásokat keresve.