Az elévülés

Szerző: | 2024.nov.29

Az elévülés

Bizonyára mindenki hallott már az elévülés fogalmáról. Vizsgáljuk meg kicsit alaposabban, mit is jelent ez.

Tartozások elévülése

Az igazságosság jegyében felmerülhet a kérdés, hogy ha egyszer kölcsönadtunk valakinek pénzt, vagy elvégeztünk hitelbe egy munkát, akkor miért nem kérhetjük azt számon bármikor a jövőben? Mi oka van annak, hogy ez a jogunk megszűnhet?

Ennek oka éppen a jogbiztonságban keresendő: gondoljuk csak el, mit tennénk, ha valaki egy 20 évvel korábbi tartozásunkkal jelentkezne, hogy valamikor valamilyen számlát nem fizettünk be. Már bizonyára leselejteztünk minden iratot, és a bankkivonatok sincsenek már meg. Hogyan tudnánk bebizonyítani, hogy kifizettük azt a tartozást, hogyha már nem is emlékszünk rá?

A felek tehát nem élnek bizonytalanságban az örökkévalóságig, néhány év után ezek a jogok elévülnek, ha az érdekelt fél nem tett semmit annak érvényesítésére.

Elbirtoklás

A jogok elévülésének egy speciális fajtája a tulajdonjog „elévülése”. Ez az úgynevezett elbirtoklás intézménye. Ez is nagyon furcsának tűnhet elsőre, hiszen itt egy hivatalos nyilvántartások szerint megszerzett, regisztrált vagyonunkat „orozhatják el”. Ha valakinek van egy háza, amibe beköltözik valaki, és 15 évig háborítatlanul ott lakik (sosem szólítják fel, sosem kísérlik meg a kilakoltatást), akkor ez a lakó kérheti a tulajdonjogot, amit a törvények szerint bizonyára meg is kap. Hogy mi az oka ennek? Például az, hogy rengeteg az olyan ingatlan, földterület, amivel a gazdája semmit sem kezd: örökölte, vagy akár azt sem tudja, hogy az övé. Az elbirtoklás intézménye ösztönzi a tulajdonosokat az ingatlannal való foglalkozásra, hasznosításra.

Házasság

A házasság egy speciális jogviszony, aminek nincs igazából elévülése. De mi van, ha az egyik fél eltűnik? A házasság ilyenkor nem bontható fel? Természetesen erre is megoldást ad a jog: a bíróság megpróbálja levelezés és hirdetmény útján megtalálni a másik felet, majd, ha ez nem volt sikeres, kimondják a válást.

Halottá nyilvánítás

Az eltűnések kezelésének egyik módja, amikor az eltűnt személy halottá nyilvánítását kezdeményezi valaki. Ez érdekes módon bárki lehet, akinek ehhez jogi érdeke fűződik, de általában a családtagok indítják meg az eljárást. Akkor nyilvánítanak halottnak valakit, ha 5 év alatt semmilyen információ nem került elő róla, és a hirdetményre sem jelentkezik senki sem. Természetesen léteznek hibák ebben az eljárásban, amik nagy nyilvánosságot szoktak kapni, de a jognak valahogy meg kell oldani ezeket a helyzeteket is.

Egyéb jogok

Mi tud még elévülni?

  • Kártérítési igény
  • Munkajogi követelés
  • Szabálysértés, bűncselekmény
  • Szavatosság
  • stb.

Az egyes jogok elévülésének határideje különbözik, és – hogy nehezebb legyen az élet – időről időre a törvényeket is megváltoztatják. Ha jogi úton akarjuk érvényesíteni az érdekeinket, akkor mindezeket szem előtt kell tartani.

Ebben a táblázatban összefoglaltuk, hogy milyen jogok mikor évülnek el, és mi szakíthatja meg az elévülést:

Elévülő jogokElévülési időElévülést megszakító események
Banki hitelek (2014 március 15. előttiek)5 évTértivevényes felszólítás, követelés elismerése, jogi eljárás
Banki hitelek (2014 március 15. utániak)5 évKövetelés elismerése, jogi eljárás
Általános számlatartozások1 évKövetelés elismerése, jogi eljárás
Büntetések1 évKövetelés elismerése, jogi eljárás
Közüzemi tartozások3 évKövetelés elismerése, jogi eljárás
Kártérítési igények5 évA károkozó elismeri a kárt, jogi eljárás megindítása
Munkajogi igények3 évKövetelés elismerése, bírósági kereset benyújtása
Büntetőjogi elévülés5-15 évJogi eljárás megindítása vagy súlyos bűncselekmény esetén elévülés kizárása
Bérleti díj követelése5 évA követelés elismerése, fizetési felszólítás, perindítás
Szavatossági igények2-5 évA hiba bejelentése, jogi eljárás
Közigazgatási igények (adó)5 évAz adóhatóság felszólítása, részfizetés, végrehajtási cselekmény
Hagyatéki igények5 évJogi eljárás indítása, megállapodás kötése
Szomszédjogi igények5 évJogi eljárás indítása, birtokvédelem kérése